Zpráva o činnosti od poslední Výroční valné hromady, která se konala 8.12.2000
V této části najdete přepis zprávy o činnosti, kterou na naší Výroční valné hromadě přednesl starosta sboru pan Stanislav
Kaisler.
1. ÚVOD
Vážení hosté, dámy a pánové,
poprvé v tomto tisíciletí se scházíme na Výroční valné hromadě Sboru dobrovolných hasičů ve Veselí nad Lužnicí. Letošní rok 2001 byl rokem, ve kterém jsme oslavili 120. výročí založení našeho sboru, což také jistě přispělo k velkému množství akcí, do kterých se naši členové zapojili.
2. ČLENSKÁ ZÁKLADNA A ČINNOST VÝBORU SDH
Členská základna našeho SDH nedoznala mnoha změn. Tři členové, kteří se do naší činnosti již delší dobu nezapojovali, své členství ukončili. Jde o manžele Bečvářovi a pana Petráska. Navždy nás bohužel opustil pan František Vondrášek. Nového člena jsme nepřijali žádného. V současné době tak má náš sbor celkem 56 členů, z toho je 51 činných a 5 podporujících, 18 žen a 38 mužů. Nejmladšímu členovi je 23 let, nejstaršímu 71 let. Průměrný věk člena sboru je 43 let. Nejdelší doba členství ve sboru je 53 let, průměrná doba členství je téměř 19 let.
Výbor Sboru dobrovolných hasičů se scházel pravidelně jednou měsíčně. Celkem se takto v tomto roce uskutečnilo 12 schůzí výboru, na kterých byly projednávány otázky běžného provozu našeho sboru a organizační zabezpečení akcí, kterých se náš sbor zúčastnil. Účast členů výboru na jeho jednáních je velmi dobrá, případná neúčast bývá většinou řádně omluvena.
Výbor svolal v letošním roce jednu členskou schůzi, ta se konala v září a jejím cílem bylo organizační zajištění II. ročníku Memoriálu Josefa Žahoura, který náš sbor uspořádal.
3. ŠKOLENÍ
Školení členů zásahových jednotek probíhalo průběžně v jarních a letních měsících. Celkem se uskutečnila 2 teoretická školení a 2 praktické nácviky. V letošním roce byl výcvik zaměřen na praktické ovládání naší techniky a vybavení a dále se řídil pokyny, které vydal HZS. Zvláštní školení bylo rovněž zorganizováno na obsluhu radiostanic.
Nositelé dýchací techniky absolvují každé tři měsíce zvláštní praktický i teoretický výcvik, z toho dvakrát do roka na polygonu HZS v Táboře.
Pravidelných cyklických školení na HZS v Táboře se v letošním roce zúčastnili pouze strojníci. Velitelé mohou v pětiletém cyklu dvakrát vynechat a tak z důvodu stoprocentní účasti v letech předchozích šetřil HZS penězi a naše zástupce nepozval. Preventisté již školeni prostřednictvím HZS vzhledem ke změnám v zákonech nebudou.
4. ÚDRŽBA VÝZBROJE, VÝSTROJE
Při údržbě výzbroje a výstroje bylo v letošním roce odvedeno mnoho práce. V říjnu byly provedeny technické prohlídky a kontrola emisí na všech třech automobilech. U dopravní Avie byla provedena oprava děravé nádrže na pohonné hmoty, oprava plováku, oprava těsnosti kompresoru včetně víka motoru a výměna simerinku na klice. Na CAS-25 jsme opravili poruchu přerušovače na elektroinstalaci.
Pravidelná údržba byla prováděna na dýchacích přístrojích, které rovněž v rámci školení jejich obsluhy absolvují přezkoušení funkčnosti na HZS a pravidelnou údržbou, zejména vybíjením a nabíjením baterií, procházejí rovněž obě kapesní radiostanice.
Nejvíce hodin letos bylo odpracováno při přestavbě staré stříkačky na dvoukolovou káru, která nám již slouží, zejména pro přepravu překážek při soutěžích. Z nepotřebného příslušenství se tak stala velmi používaná součást našeho inventáře, přičemž pro přestavbu jsme nepotřebovali téměř žádné finance, vše se dělalo z darovaného materiálu a vlastními silami. Rovněž se podařilo opravit několik let nefunkční zařízení Turbex, které by mělo sloužit jako odsavač kouře pro zásahovou jednotku.
Průběžně jsou rovněž prováděny další různé drobné úpravy a opravy veškeré výzbroje. Z loňského roku přetrvává problém se sirénou, přesněji řečeno s její slyšitelností. Ke svolávání zásahových jednotek tak častěji používáme soukromé mobilní telefony.
V rámci obnovy výzbroje a výstroje byly letos pro zásahové jednotky zakoupeny káď pro požární sport, 16 kusů pracovních stejnokrojů PS II, jeden pár pracovní obuvi, kulový vypouštěcí uzávěr, 3 ks nepromokavých ochranných plášťů, 1 ks hadice C. Do konce roku budou ještě namontována již zakoupená přídavná modrá výstražná světla a dva majáky na zádní část CAS-25 a rovněž bude provedena výměna předních světel za halogenová.
5. HASIČSKÁ ZBROJNICE
Kromě drobných běžných oprav a úprav se na budově hasičské zbrojnice letos žádné větší akce nedělali. Na sociálních zařízeních jsme vyměnili sifony u umyvadel a přihoblovali dveře, aby šli lépe otvírat. Spravili jsme dveře na sušák a byl na ně dán zámek. Na dvůr hasičské zbrojnice jsme nainstalovali starší zářivku pro jeho osvětlení.
6. ZÁSAHY
Celkem dvanáctkrát byl vyhlášen poplach naší zásahové jednotce od minulé Valné hromady, z toho tři zásahy spadají ještě do loňského roku. Všechny zprávy o zásahu jsou přílohou této zprávy.
(V originále zprávy o činnosti následuje přehled zásahů, vy jej můžete nalézt v rubrice ZÁSAHY)
7. SOUTĚŽE
Třináctkrát se postavilo na start soutěže družstvo našeho sboru v uplynulém roce. Momentálně u sboru fungují čtyři družstva, jedno družstvo žen, dvě družstva mužů a jedno družstvo veteránů. V těchto kolektivech jsou zapojeni všichni členové zásahových jednotek, pro které je to příprava na jejich činnost v těchto jednotkách a někteří další členové. Celkem se do činnosti soutěžních družstev zapojilo 31 členů našeho sboru.
V letošním roce se všem družstvům poměrně dařilo a všechna si vylepšila své nejlepší časy v královské disciplíně - požárním útoku. Podrobně rozepsané výsledky všech soutěží, do kterých jsme se zapojili, najdete v příloze této zprávy.
I v letošním roce se náš sbor na výbornou shostil uspořádání soutěže v požárním útoku, již II.ročníku Memoriálu Josefa Žahoura. V letošním roce jsme zavedli novinku, kategorii MIX, ve které se počítal součet časů ženského a mužského družstva jednoho SDH. Účast byla o něco vyšší než v loňském roce. Celkem se na start postavilo 7 družstev žen a 21 družstev mužů.
(V originále zprávy o činnosti následuje přehled soutěží, vy jej můžete nalézt v rubrice CO SE DĚJE)
8. SVĚTOVÝ REKORD 2001
Jednou z nejvýznamnějších akcí za poslední roky, které se náš sbor zúčastnil, byla akce Světový rekord 2001. Cílem akce bylo vytvořit světový rekord v dálkové dopravě vody hadicemi pomocí otevřených nádrží. Přípravy probíhaly již od počátku roku, bylo nutné vše konzultovat s Městským úřadem i HZS v Táboře, provedly se tlakové zkoušky hadic a další přípravy. Do výpravy se nakonec zapojilo čtrnáct členů sboru.
Vše nejdůležitější proběhlo ve dnech 4. - 6. května 2001. Při tomto dosud největším součinnostním cvičení dobrovolných hasičů bylo pomocí 2567 kusů hadic "B" a 145 hasičských vozů dopravena voda z Máchova jezera bývalým vojenským prostorem Ralsko na vzdálenost 47,2 km v čase 18 hodin 30 minut. Při rekordním pokusu bylo z Máchova jezera odčerpáno 624 000 litrů vody. Do akce se zapojilo 1202 hasičů ze 131 sboru z celé ČR.
9. SLAVNOSTNÍ VALNÁ HROMADA KE 120. VÝROČÍ ZALOŽENÍ SDH
V uplynulém roce oslavil náš sbor 120. výročí založení. Na slavnostní valné hromadě, kterou jsme při této příležitosti uspořádali, jsme si více než stoleté dějiny sboru připomněli a zároveň jsme ocenili ty současné členy sboru, kteří se nejvíce podílejí či podíleli na činnosti. Nejvyšší ocenění, Řád svatého Floriána, převzal z rukou starosty OSH v Táboře pana Měchury dlouholetý velitel, v současnosti jednatel sboru, pan František Klouda.
10. OSTATNÍ AKCE
Z ostatních akcí, které náš sbor letos absolvoval zmíním jen ty nejdůležitější. V březnu jsme uspořádali pro děti z mateřské školky U zastávky ukázky techniky v hasičské zbrojnici a provedli jsme preventivní prohlídku s cvičným poplachem na II. základní škole. V červnu naši zástupci navštívili hasičskou pouť ve Skalici u České Lípy, v jejímž rámci byly předány certifikáty o vytvoření světového rekordu. V červenci jsme s ukázkami naší techniky navštívili letní dětský tábor v Soběslavi. V průběhu roku jsme rovněž absolvovali několik klání v táborských bowlingových hernách.
11. ZÁVĚR
O naší činnosti průběžně informujeme prostřednictvím internetové stránky, na které lze najít podrobnosti k veškerým zde zmíněným akcím včetně fotografií. Naší činnost prezentujeme rovněž v tisku, zejména v měsíčníku Veselsko.
Letošní rok byl na činnost více než bohatý. Chtěl bych za to poděkovat všem členům našeho sboru. Rovněž mi dovolte, abych poděkovat za spolupráci MěÚ ve Veselí, HZS v Táboře a OSH v Táboře.
Poděkování zaslouží rovněž firmy, které nás v naší činnosti podporují - jsou to Zámečnictví Jakeš-Jůn, firmy Mácasport s.r.o., Vorel s.r.o. a Hanson s.r.o. . Zapomenout samozřejmě nemohu na rodinu Kartákových a jejich Hostinec Arabela, který je, tak říkajíc, naší druhou základnou.
12. PŘÍLOHA I - ZPRÁVY O ZÁSAHU
Tuto část naleznete na našem webu v rubrice ZÁSAHY, nebudu ji tedy znovu přepisovat.
13. PŘÍLOHA II - VÝSLEDKY SOUTĚŽÍ
Tuto část naleznete na našem webu v rubrice CO SE DĚJE, nebudu ji tedy znovu přepisovat.
14. PŘÍLOHA III - CERTIFIKÁT - VYTVOŘENÍ SVĚTOVÉHO REKORDU
Kopii certifikátu najdete na našem webu v rubrice CO SE DĚJE, můžete se na něj podívat.
15. PŘÍLOHA IV - SEZNAM VYZNAMENÁNÍ UDĚLENÝCH V LETOŠNÍM ROCE
Seznam vyznamenaných najdete na našem webu v rubrice CO SE DĚJE, nebudu jej tedy znovu přepisovat.
Rubrika: Co se děje,
Aktualizace: 16.12.2001; 10:14:58
-Začátek stránky-
-Zpět-