14. 10. 2023 Výstavba protipovodňových opatření, Štěpnice, Veselí nad Lužnicí (taktické cvičení)

Datum zásahu: 14. 10. 2023
Adresa, objekt: Štěpnice, Veselí nad Lužnicí
Typ zásahu: taktické cvičení
Technika: DA Iveco
DA Citroen

Vyhlášení poplachu: 9:00
Výjezd jednotky: 9:07
Příjezd k zásahu: 9:10
Odjezd na základnu: 13:49
Návrat na základnu: 13:51

Velitel jednotky: Březina Jaroslav
Zasahovali: Jakeš Filip (řidič)
Benda Radek
Čížek Petr
Horváth Karel
Filípek Roman
Fukalová Karolína
Jedlička Roman
Macek Karel
Jakeš Jiří (řidič)
Jůn Jiří
Fišer Kamil
Hrdý Stanislav
Prágr Jakub
Slípka Josef

Stručný popis činnosti: Jednotka byla OPIS České Budějovice z důvodů stoupající hladiny řeky Lužnice a Nežárky vyslána na stavbu protipovodňových bariér do místní části Štěpnice. Jednotka se na místo dostavila jako první. Velitel zásahu určil velitele dvou úseků a jednotka začala s rozebíráním krycích částí protipovodňových stěn. Postupně se dostavily pracovníci firmy Čevak (na místo dopravili čerpadlo), JSDH Radenín, Dolní Hořice a dále pracovníci Veselských služeb (na místo dopravili dva kontejnery s materiálem na stavbu bariér). Jednotky byly přiděleny na jednotlivé úseky a začaly se stavbou protipovodňových bariér. Z každé jednotky byl jeden strojník přiřazen k čerpacímu stanovišti a společně s pracovníky Čevak provedli sestavení čerpadla a seznámili se s obsluhou. Poté se přemístili na břeh řeky Lužnice, kde provedli praktickou zkoušku čerpadla. Čerpadlo následně odvezli zpět na místo uložení. Po dostavění protipovodňových barier provedl vedoucí cvičení společně se starostou města kontrolu a poté bylo zahájeno rozebírání bariér a skládání zpět na kontejnery. Po naložení kontejnerů a odvezení zpět na místo uložení se jednotky přesunuly do restaurace Arabela, kde byl oběd a vyhodnocení cvičení. Poté se jednotky vrátily zpět na základnu.