8. 8. 2018 - Požár lesa, Dráchov
Požár lesa mezi Žíšovem a Dráchovem ve středu 8. 8. 2018 odpoledne likvidovala jednotka HZS JčK Soběslav společně s dobrovolnými hasiči z Veselí nad Lužnicí, Dráchova a Dolního Bukovska.

Datum zásahu: 8. 8. 2018
Adresa, objekt: Dráchov
GPS: 49°12'50.00"N, 14°41'52.10"E
Typ zásahu: požár
Technika: CAS-32 Tatra 815
CAS-32 Tatra 148
DA Iveco
plovoucí čerpadlo Niagara 2x

Ohlášeno jednotce: 17:23
Vyhlášení poplachu: 17:23
Výjezd jednotky: 17:30
Příjezd k zásahu: 17:39
Zahájení zásahu: 17:40
Odjezd na základnu: 19:09
Příjezd na základnu: 19:18

Velitel jednotky: Jedlička Roman
Zasahovali: Jakeš Filip (řidič)
Benda Radek (řidič)
Březina Jaroslav
Urban Petr
Jakeš Jiří (řidič)
Jakeš Jakub
Jůn Jiří
Fukal Karel (řidič)
Čížek Petr
Horváth Karel
Urban Roman

Stručný popis činnosti: Jednotka s vozidlem CAS-32 Tatra 815 byla vyslána OPIS České Budějovice na monitoring nahlášeného bílého kouře u skladu solární elektrárny mezi obcemi Žíšov a Dráchov. Při příjezdu na místo zásahu se zde již nacházela jednotka HZS JčK PS Soběslav s CAS-20 Mercedes Atego, která prováděla průzkum. Bylo zjištěno, že se jedná o požár lesního podrostu a hrabanky v blízkém lese. Na rozkaz velitele zásahu jednotky společně rozvinuly dopravní vedení pomocí 10 hadic C ze soběslavské CAS a od rozdělovače pak dva útočné proudy C. Poté jednotky zahájily hašení hořícího lesa. Požár na zasaženém prostoru o velikosti cca 40 x 50 m byl nejprve lokalizován a poté byly postupně dohašovány jednotlivé kořeny a prolévána lesní hrabanka. Mezitím se na místo zásahu dostavila další část jednotky s CAS-32 Tatra 148 a DA Iveco, která byla povolána na žádost velitele zásahu. Jednotka vytvořila třetí útočný proud a přidala se k dohašování. Členové jednotky také doplňovali vodu do soběslavské CAS-20 Mercedes Atego. Nejprve z CAS-32 Tatra 815 a poté z CAS-32 Tatra 148. Když voda došla, byla do obou našich vozidel doplněna dvěma plovoucími čerpadly Niagara u čerpacího stanoviště, které členové naší jednotky zřídili u požární nádrže v obci Žíšov, a pomocí kyvadlové dopravy dopravena zpět na místo zásahu. Po úplné likvidaci požáru se jednotka vrátila na rozkaz velitele zásahu na základnu.