17.7.2007 - Požár lesa na Vávrovce
K požáru lesa mezi samotou Vávrovka a rybníkem Velká Ohrazenice v katastru obce Újezdec vyjížděly v úterý 17.7. večer jednotky SDH Veselí nad Lužnicí a SDH Drahov.

Datum zásahu: 17.7.2007 Typ zásahu: požár
Adresa, objekt: lesa mezi samotou Vávrovka a rybníkem Velká Ohrazenice v katastru obce Újezdec Technika: CAS-32 Tatra 815
CAS-32 Tatra 148
plovoucí čerpadlo Niagara

Oznámení: - Zahájení zásahu: 22.10
Vyhlášení poplachu: 21.23 Odjezd na základnu: 08.20
Výjezd jednotky: 21.31 Příjezd na základnu: 08.34
Příjezd k zásahu: 22.10

Velitel jednotky: Kaisler Stanislav Zasahovali: Jakeš Jiří
Boháč René
Fukal Karel
Zimmel František
Horváth Karel
Urban Roman
Urban Milan
Šimonovič Petr
Záhora Jaroslav
Benda Radek

Stručný popis činnosti: Naše jednotka byla vyslána OPIS HZS Tábor s automobily CAS-32 Tatra 815 a Tatra 148 k požáru lesa v prostoru samoty a tábora Vávrovka za obcí Drahov. V průběhu cesty k zásahu byla velitelem jednotky HZS Soběslav, která vyjížděla k tomuto zásahu dříve, vyzvána, aby počkala v prostoru lesní křižovatky nedaleko samoty Vávrovka, až bude upřesněno místo zásahu a cesta k němu.

Poté co bylo místo identifikována, neprodleně jsem se na něj po vytýčené trase dopravili. Na základě pokynů velitele zásahu jsme s CAS-32 Tatra 148 nacouvali cca 140 metrů po úzké lesní cestě k místu požáru. Bylo vytvořeno dopravní vedení pomocí hadic B k rozdělovači a následně 3 proudy C. Dále bylo pomocí dalších hadic B vytvořeno vedení z kraje lesa k T 148, které bylo určeno pro doplňování vody.

Na místo se rovněž dostavila jednotka SDH Drahov, která byla vybaveny pouze hadicemi. Po dohodě s velitelem jednotky HZS Soběslav cca ve 23.50 bylo místo zásahu předáno nám, požár byl v té době lokalizován, zasažená plocha byla odhadnuta na 1 ha a na celé této ploše doutnala lesní hrabanka, kořeny a pařezy. Jednotka HZS Soběslav se poté vrátila na základnu.

Úkolem naší jednotky společně s SDH Drahov bylo v průběhu noci udržet požár ve stávajících hranicích. Pomocí CAS-32 Tatra 815 a plovoucího čerpadla Niagara byla s blízkého rybníka Velká Ohrazenice prováděna kyvadlová doprava vody do CAS-32 Tatra 148. Jednotlivé proudy C (+ jednoduché hasební prostředky) pak na hranicích plochy požáru bránili jeho možném rozšíření. Po rozednění a tím i lepší orientaci v prostoru byla plocha požáru přehodnocena na cca 2 ha.

Vzhledem k tomu že strojník našeho vozidla CAS-32 Tatra 815 musel nutně v ranních hodinách do zaměstnání a nebyla za něj možná náhrada, byla na místo povolána jednotka SDH Kardašova Řečice s CAS-25 Liaz, ta se na místo dostavila cca v 6.20 a nahradila v doplňování vody naší CAS-32 815, která se následně vrátila na základnu. V 7.15 se na místo znovu dostavila jednotka HZS Soběslav s CAS-32 Tatra a v 7.25 jednotka HZS Jindřichův Hradec také s CAS-32 Tatra 815. Veliteli této jednotky bylo místo zásahu předáno v 7.56 a naše jednotka se společně s SDH Drahov vrátila na základnu. Na místě bylo zanecháno pro potřeby zasahujících jednotek kompletní hadicové vedení (celkem 20 hadic B, 11 hadic C, 1 rozdělovač a jedna přechodka B-C).

SDH Veselí nad Lužnicí
Technika: CAS-32 Tatra 815, CAS-32 Tatra 148, plovoucí čerpadlo Niagara

Vyhlášení poplachu 21.23, výjezd jednotky 21:31, návrat na základnu 08:34, zasahovalo 11 členů zásahové jednotky.

SDH Drahov
Vyhlášení poplachu 21.42, výjezd jednotky 21:52, návrat na základnu 08:34, zasahovalo 8 členů zásahové jednotky.

Fotografie ze zásahu najdete v rubrice Fotogalerie.

Rubrika: Zásahy, Aktualizace: 18.7.2007; 21:01:54   -Začátek stránky-   -Zpět-