19. 9. 2020 - 21. ročník Memoriálu Josefa Žahoura, Veselí nad Lužnicí
Krásné počasí babího léta provázelo konání 21. ročníku Memoriálu Josefa Žahoura, soutěže v požárním útoku, který uspořádal v sobotu 19. září 2020 Sbor dobrovolných hasičů Veselí nad Lužnicí. Přes všechna koronavirová omezení se na start postavilo slušných třicet osm soutěžních družstev.

V mládežnických kategoriích se dopoledne soutěžilo podle standardních pravidel požárního útoku Plamen a představilo se šestnáct soutěžních družstev ve dvou kategoriích. V kategorii mladších žáků získal prvenství tým Ústrašic, druhé skončilo družstvo Oltyně a třetí místo vybojovali osobním rekordem domácí z Veselí nad Lužnicí. Starší žáci z Ústrašic napodobili své mladší kolegy a krásným časem krásným časem brali prvenství, druhé místo získal tým Smrkovské šišky a třetí příčka patřila Zhoři u Tábora B. Veselskému týmu starších žáků chyběli do plné sestavy dva členové, přesto dokázal svůj pokus dokončit a obsadil sedmou příčku.

Dospělí odpoledne soupeřili podle speciálních pravidel. Voda se čerpá z podúrovňového zdroje – řeky Lužnice. Hadice jsou poskládány v kotoučích na přední hraně základny a soutěžící musí na útočném vedení překonávat překážku s oknem. Na start postavilo dvacet dva družstev ve dvou kategoriích. V kategorii žen si vítězství odváží tým z Frahelže. Smrkov útočil na hattrick, ale bylo z toho nakonec druhé místo. Třetí příčku z minulého roku obhájily ženy z Miřetic. V mužské kategorii se třetího vítězství v řadě podařilo dosáhnout týmu Frahelž Pardál. Druhé místo obsadil svým nejlepším časem na veselské soutěži Přehořov. Také třetí Třebějice se zaběhli osobní rekord.

Naše město reprezentovala v kategorii mužů tři družstva veselských hasičů a jeden tým z Horusic. Veteráni z týmu Veselí nad Lužnicí A převedli pokus bez větších chyb a obsadili deváté místo. Nejvýše se dostalo veselské družstvo B, které zaběhlo rekordní čas veselských týmů v celé historii soutěže a o necelou půl sekundu skočilo na nepopulární čtvrté příčce. Chyba na stroji připravila o lepší než třináctou příčku družstvo Veselí nad Lužnicí C. Horusičtí hasiči si také vylepšili svůj nejlepší čas a skončili sedmí.

Veselské týmy nastoupily v následujících sestavách:
Mladší žáci: Čížek Jakub, Dvořák Pavel, Fišerová Martina, Olišar Jiří, Souček Radim, Svoboda Vojtěch
Starší žáci: Dušáková Ema, Ďupalová Klára, Horváth Jiří, Houdek Tomáš, Záhorová Michaela
Muži A: Benda Radek, Filípek Roman, Fukal Karel, Horváth Karel, Jakeš Jiří, Jedlička Roman, Urban Milan
Muži B: Březina Jaroslav, Jakeš Filip, Jakeš Jakub, Jůn Jiří, Lukšík Michal, Skála Václav, Urban Petr
Muži C: Čížek Petr, Janák Jiří, Janák Matěj, Jiráček Vít, Tišer Marian, Záhora Vojtěch, Zeman David

Několik obrázků ze soutěže najdete ve Fotogalerii.

Nad soutěží převzal záštitu starosta Města Veselí nad Lužnicí ing. Vít Rada a nemohla by se konat bez podpory sponzorů a partnerů, kterými byli Město Veselí nad Lužnicí, Kulturní dům Veselí nad Lužnicí, Veselské služby s.r.o., Restaurace Pivovarský dvůr – Arabela, Český červený kříž, místní skupina Veselí nad Lužnicí, RM GASTRO CZ s.r.o. Veselí n. L., efko cz s.r.o. Veselí n. L., VESCO spol. s r.o. Veselí n. L., Andy-auta s.r.o. Tábor, ZZN Pelhřimov a.s., Fontea a.s. Veselí nad Lužnicí a Partner in Pet Food CZ s.r.o. Veselí n. L. Poděkování zaslouží Český červený kříž Veselí nad Lužnicí, který zajistil zdravotní dozor, rozhodčí, časoměřiči a všichni členové pořádajícího sboru za perfektní organizační zabezpečení soutěže.

Mladí hasiči - mladší žáci
1.Ústrašice (TA)16,56